מחקר מילות מפתח בגוגל

2021-01-26 07:09:25
זוהי התחנה הראשונה בקידום אתר. מה זה מחקר מילות מפתח, כיצד מבצעים אותו, ומה כדאי לבדוק בו. כל התשובות במאמר הזה

מחקר מילות מפתח – למה זה חשוב?

המטרה הבסיסית של קידום אורגני בגוגל היא להגיע לעמוד הראשון בכדי לראות תנועה שמגיעה לאתר. כמו שציינתי במאמר על איך גוגל עובד, בהנחה שמתבססים רק על ערוץ הקידום האורגני ולא משלבים אותו עם קידום ממומן בגוגל, בפייסבוק או ערוצי פרסום אחרים, הגעה לעמוד הראשון היא אבן הבוחן הקריטית לקידום. עם זאת, גם הגעה אל העמוד הראשון לוא דווקא תספיק אם הביטויים שעליהם האתר מקודם אינם ביטויים הנכונים. כלומר, עוד לפני שמתחילים לבצע את הקידום בפועל חייבים לוודא שמקדמים על ביטויי מפתח רלוונטים שאותם הגולשים מחפשים. בכדי להשיג זאת יש צורך בביצוע של מחקר מילות מפתח.

בחירה חכמה של ביטויי החיפוש שעליהם האתר יתמקד

כשמדברים על להגיע לעמוד הראשון בגוגל חשוב גם לשאול "באיזה ביטוי בדיוק אנחנו מגיעים לעמוד הראשון" מאחר ויש הבדל עצום בין ביטוי חיפוש גם כאשר מדובר על אותו תחום עיסוק. אם ניקח לדוגמא חנות תכשיטים או טבעות יהלום שהקימה אתר ומעוניינת לקדם אותו, יהיה חשוב לבחור את ביטויי המפתח שעליהם יש כמות חיפושים משמעותית. אם האתר יצליח להגיע לעמוד הראשון בביטוי טעות אירוסין – ביטוי שעליו יש מעל ל-17000 חיפושים בכל חודש (בפעם האחרונה שבדקתי), לבין אם הוא יצליח להגיע לעמוד הראשון על הביטוי "טבעת אירוסין מרובעת מזהב לבן" – שעליו יש 10 חיפושים בחודש, ברור שבמקרה הראשון יגיעו הרבה יותר גולשים אל האתר. כמובן שאפשר להגיע לעמוד הראשון בשניהם, אבל בסופו של דבר הרצון להגיע לעמוד הראשון בגוגל הוא לא התחנה הסופית אל הגולשים והלקוחות אלא תחנת ביניים. אם הגולשים לא מחפשים את הביטוי שעליו האתר מגיע לעמוד הראשון ואפילו למקום הראשון, אין בכך שום תועלת. לכן חשוב לבחור את הביטויים הנכונים, כאלו שיש להם מספיק "בשר" או נפח חיפושים מספיק גדול, ובהם למקד את המאמצים להגיע לעמוד הראשון.

תחרותיות – הצד השני של מחקר ביטויי המפתח

לאחר שמאתרים ביטויי מפתח עם כמות חיפושים גבוהה חשוב גם לדעת מהי רמת התחרות עליהם. כפי שציינתי במאמר שלי על מחקר מתחרים לבניית אתר העמוד הראשון בגוגל מכיל עשרה מקומות בלבד, ואלו שיזכו לאכלס את עשרת המקומות האלו הם עשרת האתרים שגוגל מוצא כהכי איכותיים והכי רלוונטים לביטוי החיפוש. אם כל עשרת המקומות הראשונים תפוסים על ידי אתרים שמשקיעים המון משאבים בקידום, לאתרים שאין את היכולת להשקיע לפחות באופן זהה לא תהיה אפשרות להתחרות. אם ניקח לדוגמא את עולם הביטקויין והמטבעות הוירטואליים, יש הבדל עצום ברמת התחרות על ביטוי כמו "מסחר בביטקויין" שזהו ביטוי חיפוש עם רמת תחרות גבוהה במיוחד לבין הביטוי מסחר במטבעות וירטואלים. מדובר כאן פחות או יותר על אותו הרעיון אך הביטוי מסחר בביטקויין הוא ביטוי עם תחרותיות מאוד גבוהה. מתחרים עליו חברות שמשקיעות הון עתק בקידום האתר שלהם, יש להם צוותים ומחלקות שלמות של מקדמי אתרים מתעסקים בזה. הם פותחים בלוגים, מעלים תכנים, מפרסמים את האתר ועושים עוד פעולות אך ורק בכדי לקדם את האתר על הביטוי הזה. לעסק שאין תקציב מספיק גדול, אין את אנשי הצוות שיוכל להעסיק, ובגדול מתבסס על קידום אתר בחינם אין כל סיכוי להגיע לעמוד הראשון בביטוי זה. מנגד, על הביטוי "מסחר במטבעות וירטואלים" הוא דווקא יוכל להתחרות שכן עליו אותם חברות גדולות לא מתמקדות.

לכן, חשוב לבחור בביטויים שיש להם נפח חיפוש שיוכל להפוך בבוא היום גם לתנועת גולשים לתוך האתר, וחשוב שאלו לא יהיו ביטויים עם תחרות גובהה במיוחד בכדי שנוכל בהשקעה סולידית יחסית של מאמץ וכסף (כל אחד לפי יכולותו) להגיע לעמוד הראשון בגוגל.

מתעניין בבניית אתר? מוזמן לשיחת ייעוץ ראשונית איתי לגמרי בחינם!

בוא נגלה איך נוכל לקחת את העסק שלך כמה צעדים קדימה.

השילוב בין כמות חיפושים ורמת תחרות

באופן טבעי ישנה התאמה בין כמות החיפושים לרמת התחרות. בהרבה מקרים ביטויי שיש עליו כמות חיפושים גבוהה יהיה עם רמת תחרות גבוהה ולהפך. עם זאת, לא מדובר על כל המקרים, ובמחקר מעמיק ניתן יהיה לגלות ביטויים נוספים שבהם אין את ההתאמה הזו.
אם נעמיד את שני הפרמטרים שציינו על צירים כאשר ציר אחד מסמן את כמות החיפושים החודשית שיש על ביטוי מסויים וציר השני את רמת התחרות על הביטוי נוכל לקבל הבנה על סוג הביטויים עליהם כדאי להתמקד. אני קורא לזה דירוג הכדאיות של הביטוי
דירוג הכדאיות יראה פחות או יותר כך

במקום הראשון – כמות חיפושים גבוהה ורמת תחרות נמוכה – אלו ביטויי זהב, בשפת העם "בוננזה", הזדמנות שעדיין אף אחד עוד לא ראה וכדאי מאוד להתמקד ולקדם עליה. כמו שניתן לנחש, ביטויים כאלו הם לא כאלו נפוצים.
במקום השני – כמות חיפושים גבוהה ותחרות גבוהה, וכמות חיפושים נמוכה ותחרות נמוכה. כאן כבר העניין מעט יותר מורכב ותלוי ביכולות ובמשאבים. במידה ויש הרבה כסף , יכולת לגיוס אנשים ואורך רוח עד לקבלת התוצאות כדאי להשקיע בביטויים עם חיפוש גבוהה ותחרות גבוהה. אני קורא לביטויים אלו ביטויי פסגה, שכן הם דורשים המון השקעה אך בסופן בהחלט יש תמורה טובה. אם ישנו רצון לראות תוצאות במהירות ומעט משאבים בחירת ביטויי החיפוש בעלות כמות החיפושים הנמוכה ורמת התחרות הנמוכה (קרויים גם ביטויי זנב ארוך) תהיה יותר נכונה.
במקום האחרון – כמות חיפושים נמוכה ותחרות גבוהה. אלו ביטויי פח אשפה. כאן אין צורך לפרט יותר מידי, כל אדם בעל היגיון בסיסי יודע שלא כדאי יהיה להשקיע על ביטוי כזה.

כלים שאפשר להיעזר בהם בכדי לבצע מחקר מילות מפתח

כלי מתכנן מילות המפתח של גוגל

מדובר על כלי שניתן בחינם אך מציג מידע חלקי בלבד.

ניתן לקבל על כל ביטוי נתונים על כמות החיפושים החודשית עליו ועל מידת התחרות. כמות החיפושים החודשית תוצג בטווחים של 0-10, 10-100, 100-1000 וכו'. זוהי אינדיקציה לא רעה להבנה על כמות החיפושים החודשית על אותו ביטוי חיפוש אך זהו עדיין לא מספר מדויק. התחרות ניתנת לפי אחד מ3 רמות – נמוכה, בינונית וגבוהה. גם כאן זוהי אינדיקציה ראשונית טובה לתחרות על הביטוי אך לא מעבר לזה. במקרים פשוטים יחסית מתכנן מילות המפתח של גוגל בהחלט יכול לספק את הסחורה אך במצבים יותר מורכבים, לדוגמא מצב בו אנו מתלבטים בין 3 ביטויים שונים שכולם מציגים רמת תחרות נמוכה ו100-1000 חיפושים לחודש, לא תהיה לנו את היכולת לברור איזה מהם הוא יותר כדאי. ולכן, בשביל מקרים קצת פחות פשוטים כמו זה שמוצג כאן יהיה צרוך בכלים מתקדמים יותר. בנוסף לכך הכלי גם מציע אפשרות לחיפוש מילות מפתח נוספות להרחבת המחקר. אם נזין אילו בין ביטויי חיפוש אחד לשלושה שחשבנו עליהם כרעיון התחלתי למחקר הוא יוכל לתת לנו ביטויים נוספים שעליהם יהיה לנו כדאי לקדם את האתר שלנו.

בכדי להגיע אל הכלי הזה ניתן לבצע חיפוש על הביטוי "כלי מילות המפתח של גוגל" וללחוץ על התוצאה הראשונה שתקבלו.

כלים בתשלום

ישנם לא מעט כלים לקידום אתרים שציגו את כמות החיפושים החודשית המדוייקת וגם הערכה טובה יותר לרמת התחרות על הביטויים. כלים כדוגמאת זפו, שפופולרי מאוד בארץ, keywordtool או mangools יוכלו לתת מידע מקיף הרבה יותר ממתכנן מילות המפתח של גוגל ויכללו גם ביטויי מפתח נוספים שקשורים לזה שהוזנו ובכך יעזור להיחשף לרעיונות וביטויים נוספים.

מתעניין בבניית אתר ? מוזמן לשיחת ייעוץ ראשונית איתי לגמרי בחינם !

בוא נגלה איך נוכל לקחת את העסק שלך כמה צעדים קדימה.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם…

קישורים לקידום אתרים

קישורים לקידום אתרים

מהם קישורים לקידום אתרים, למה הם כל כך חשובים ואיך משיגים כאלו. הכל במאמר הבא שיכול להוות את הצעד הסופי והמנצח בקידום האתר שלכם!
כלים לקידום אתר

כלים לקידום אתרים

אלו חמשת הכלים היחידים שתזדקקו להם בכדי לקבל את כל מידע שאפשר לתרגם לפעולות בזריזות בכדי לקדם את האתר בקלות וביעילות!
קישורים לקידום אתרים

קישורים לקידום אתרים

מהם קישורים לקידום אתרים, למה הם כל כך חשובים ואיך משיגים כאלו. הכל במאמר הבא שיכול להוות את הצעד הסופי והמנצח בקידום האתר שלכם!
כלים לקידום אתר

כלים לקידום אתרים

אלו חמשת הכלים היחידים שתזדקקו להם בכדי לקבל את כל מידע שאפשר לתרגם לפעולות בזריזות בכדי לקדם את האתר בקלות וביעילות!